Zde pro Vás máme stručný přehled doplňků, které Vám usnadní látkové přebalování.

 • Vkládačky: jedná se o přídavné vícevrstvé oválné proužky, které se vkládají do plen pro zvýšení savosti. Možné kombinovat s různými typy plenek, včetně klasických čtvercových. Lze vybírat z  široké škály materiálů a tvarů. Nezbytný doplněk pro děti, co potřebují savější pleny zejména na noc.

 • Separačky: Ideální pomocníci, co chrání plenu před znečištěním stolicí (usnadňují tedy nakládaní s plenkami a následné jejich praní) a zároveň odvádí vlhkost od pokožky. Separační pleny tedy slouží jednak z zachycení nečistot a zároveň většina z nich (např. viskozové) slouží i jako tzv. "vrstva sucha". Separačky udrží pokožku dítěte suchou, stejně jako v papírové plence, ale bez škodlivého narušení přirozené vlhkosti pokožky - separačky neobsahují chemické látky k zajištění suché pokožky, ale fungují na fyzické bariérové bázi. Viskózové a celuózové jsou biologicky rozložitelné a mohou se tedy i se stolicí vyhodit rovnou do WC. Lze také pořídit pratelné feesové separačky, které lze prát opakovaně s látkovými plenkami. 
 • Voděodolné pytlíky na plenky: vhodné ke skladování a přepravě plenek na cestách nebo při pobytu venku. Pytle se vyrábí v módních vzorech s kapsovým zavíráním.
  Kromě přepravy čistých či špinavých plenek nabízí pytle široké možnosti využití: můžete je využít k organizaci dětských věcí (např. na suché plenky a náhradní oblečení, na svačinku nebo oběd se lžičkou, hrnečkem a bryndákem, ...), jako svačinové pytlíky pro starší děti, pro mokré věci na plavání apod. Výborně poslouží i jako funkční a přitom hezký obal na dárek pro miminko a jeho rodiče. Pytle jsou nepromokavé, ale zároveň prodyšné, lze je prát.

 • Snappi sponka: sponka pomocí které snadno upevníte plenky na vašem miminku. Sponka má na koncích zoubky a pružná ramena. Zaseknete se na jedné i druhé straně a nakonec natáhnete spodní část. A plenka perfektně drží.  Bezpečně sepne především tvarované plenky. Máme odzkoušeno, že nejlépe se používá s materiálem froté, ale skvěle drží i u klacických čtvercovek balených na "novorozenecký sklad" či "na draka", aniž by sponka plínky trhala.

 • Tréningové látkové kalhotky: tyto kalhotky slouží k tomu, aby pohodlně pomohly dětem s přechodem a nácvikem na nočník. Zachytí případnou nehodu během dne díky integrované nepromokavé vrstvě a savému jádru, ideální na cesty, jsou pratelné.

 • Přebalovací pratelná podložka: výborná pomůcka při přebalování miminka. Je to skládací, tenká, většinou bavlněná podložka, která je z jedné strany opatřena nepromokavým zátěrem. Oproti jednorázovým podložkám je pohodlná, příjemná a hlavně opakovaně po vyprání použitelná.

 • Nádoba (kyblík) na plenky: poskytuje místo pro ukládání použitých plenek připravených k praní. Kyblík je opatřený víkem, které zajistí, že z něj neunikne žádný nežádoucí zápach. U někteých typů jsou v horním obvodu umístěny háčky na upevnění síťky na pleny, která slouží  na použité plenky, pak při praní vytáhnete jedním pohybem všechny plenky i se síťkou a vložíte do pračky.

  Při používání látkových plenek existuje celá řada příslušenství, vychytávek, rad a tipů, jak si usnadnit práci spojenou s péčí o plenky, jak ušetřit životní prostředí i vlastní finance a to vše s ohledem především na zdraví vašeho miminka.

V pokračování našeho blogu již připravujeme další články na tipy a triky z vlastních zkušeností v rámci péče o plenky (praní, sušení, prosakování, impregnace, pleny na cestách, pleny na noc, ideální pleny pro novorozence, přebalování...) a Vaše děťatko (trénink na nočník, vhodné oblečení a doplňky, jak na opruzeniny aj.). Určitě se můžete těšit i na vlastní návody a receptury, např. jak vyrobit prací sliz, domácí impregnaci, vlastní vlhčené ubrousky, jak na skládání čtvercových plen a mnoho dalších užitečných a praktických rad.