Jistě si většina z nás před příchodem své ratolesti hledala co nejvíce informací o porodu, kojení, výživě, vhodné přírodní kosmetice, funkčním oblečení a obuvi, o bezpečných hračkách, autosedačkách, nebo se Vám zamotala hlava s výběrem kočárku z široké nabídky a jiných řad poznatků spojených s péčí o dítě. Možná se ale ne každý zaměřil právě na výběr plenek, které náš trh nabízí. Na toto téma v knihách, brožurách či časopisech málokdy narazíme, přitom právě plenky nás v péči o děťátko provází denně nejméně po dobu prvních dvou let.
A tak se nám snad podaří vyplnit tuto mezeru s nabídkou stručných informací nejen z vlastních zkušeností. Zde tedy následuje ucelený přehled z nepřeberné škály možností, jak nejlépe začít s látkováním a dobře vybrat ty správné plenky, které Vám budou vyhovovat.

Rozdělení na typy látkových plenek

1. Klasické čtvercové plenky 
Jsou většinou jednovrstvé rovné pleny střižené do čtverce, nebo vícevrstvé, sešité z několika vrstev látky nejčastěji ve tvaru obdélníku. Materiálově jsou oblíbené bavlněné, bambusové nebo froté.

2. Tvarované plenky 
Jsou tvarově různě vykrojené u nožiček, bez zapínání, fixují se Snappi sponkou.

3. Zavazovací plenky
Jsou jednoduché tenké pleny se šňůrkou, která slouží k uchycení plenky okolo pasu dítěte. Dovnitř je vhodné pro zvýšení savosti vložit dle potřeby např. klasickou čtvercovou, vícevrstvou nebo vkládací plenku.

4. Kalhotkové plenky 
Mají přizpůsobivý anatomický tvar a vlastní zapínaní, buď na suchý zip, nebo na patentky.

5. Kapsové plenky
Jsou stejné jako kalhotkové, které mají navíc uvnitř sebe kapsu, do které se mohou vložit další vkládací plenky. Velkou výhodou je jejich vyšší savost.

Všechny výše uvedené látkové plenky potřebují na sebe ještě jednu vrstvu kalhotek proti protečení tzv. svrchní kalhotky. Máme tři druhy svrchních kalhotek dle materiálového složení.

1. Bavlněné svrchní kalhotky s polyuretanovou spodní vrstvou (označované jako PUL)
Tato vrstva je schopná zadržet molekuly vody, přitom propustí molekuly páry. Látkové plenky díky svrchní vrstvě neprotečou, oblečení zůstane suché a pokožka děťátka se nezapaří.

2. Vlněné svrchní kalhotky 
Látkové plenky v kombinaci s vlněnými svrchními kalhotky jsou tou nejpřírodnější volbou. Vlněné vlákno obsahuje tuk (lanolin), který chrání proti úniku vlhkosti. Jsou hypoalergenní, výborně odvádí vlhkost, působí antibakteriálně a mají termoregulační schopnosti – v létě chladí, v zimě hřejí.

3. Fleecové svrchní kalhotky
Fleece je plně prodyšný materiál s podobnými vlastnostmi jako vlna. Není-li namáhán nepropouští tekutinu, z tohoto důvodu jsou fleesové kalhotky nejvhodnější zejména pro malá nesedící miminka nebo pro starší děti na spaní.

Takovou malou třešničkou na dortu jsou Kalhotkové pleny vše v jednom s označením AIO (vychází z anglického ,,all in one“) – jedná se o látkové pleny se svrchní již nepromokavou vrstvou, jsou tak přizpůsobené rychlému použití, neboť nepotřebují další svrchní kalhotky, proto jsou ideální např. na cestování. 

Rozdělení plenek dle velikostí:
1. Plenky jednovelikostní
Jsou velmi oblíbené, vzhledem k tomu, že jsou určeny a přizpůsobeny pro širokou škálu hmotností a velikostí. Často s dítětem rostou od narození až po nočník. Nemusíte tedy kupovat stále nové velikosti plenek, ale stačí pouze pomocí patentek, šňůrek, nebo zahnutí změnit jejich velikost.


2. Plenky dvouvelikostní
Takto označené plenky v sobě spojují rovnou dvě velikosti, tedy většinou od S+M po L+XL. Velikosti se mohou měnit a tak přizpůsobit dle dítěte pomoci šňůrek nebo patentek


3. Plenky vícevelikostní
Jsou plenky ušité na velikost dítěte. Pro novorozené děti se udává velikost XS, nebo S (většinou pro děti od 3-6kg). Na větší děti velikost M (6-9kg), L (9-15kg) a poslední velikost je pro batolata a již chodící děti, tedy XL. Značení záleží také na každém výrobci.